Мъжкарят паразауролоф (Parasaurolophus) можел да сигнализира на останалите членове на стадото или да мучи предизвикателнйо срещу друг мъжки индивид,като вкарвал въздух от устата към кухия гребен и след това го изпускал през ноздрите.Вероятно вътре в гребена имал клапани,благодарение на които не издавал звуци по време на всяко вдишване и издушване.
Подобно на всички хадрозаври,едмонтозавърът (13 метра) имал беззъба човка,покрита отвътре с твърда кожа,с която откъсвал листата и плодоведе.В задната част на устата обаче имал редици зъби,с които дъвчел,движейки челюстта нагоре и надолу: зъбите се застъпвали и така смачквали храната.
Подобно на жирафите (които се хранят с листа от дърветата) и зебрите (които се хранят с ниска тревиста растителност),динозаврите с патешка човка от различни видове съжителствали мирно,без да си съперничат за храната.
Палеонтолозите смятаха по-рано,че динозаврите с патешка човка,които имат различни гребени,принадлежат към различни видове.Днес обаче смятат,че въпреки различията някои от тях са от един и същи вид.Женската на паразауролофа имала извит гребен със средни размери.При подрастващите от същия вид гребенът бил къс и прав,а при мъжкаря - дълъг и извит.Всички използвали кухия гребен,за да издават звуци,разбираеми за останалите от стадото.
Зъбите на едмонтозавъра били малки и с форма на листа : обработвали храната подобно на ренде.
Зауролофът имал малък костен гребен и вероятно издавал звуци при надуване на мехур,обгърнат с кожа на върха на носа.Гребенът,намиращ се в задната част на черепа,бил свързан с мехура.
Още за динозаврите
0 коментара:
Публикуване на коментар